Thomas Bach-Jørgensen – Socialdemokratiet

Mit navn er Thomas Bach Jørgensen

Jeg bor i Viby, med min hustru og børn på 7 og 9 år. I 2021 blev jeg valgt til Roskilde Byråd for første gang og har de seneste fire år været en af Vibys lokale stemmer i byrådet og arbejdet for, at vores område bliver prioriteret. Jeg ved, hvor vigtigt, det er, med en lokal repræsentant. Derfor genopstiller jeg for fortsat at være Vibys stemme i byrådet. 

Trygge daginstitutioner og en stærk folkeskole

Hvis vi som børnefamilier skal have en hverdag i balance, så kræver det, at vi kan aflevere vores børn i institution eller skole med ro i maven. Derfor vil jeg fortsat kæmpe for, at vi har gode pasningsmuligheder og ressourcer nok i vores daginstitutioner og på Viby Skole.

Effektive transportmuligheder

I Viby er vi oftest nødsaget til at pendle på arbejde. Det skal fungere effektivt, for at vores hverdag kan hænge sammen. Derfor presser jeg fortsat på for, at vi får en bedre togforbindelse og får bygget en omfartsvej.

Mere natur til Viby og bedre rammer for foreningslivet

Vi skal fortsat skabe mere natur omkring Viby og sikre nemmere adgang, så både børn, familier og ældre kan få glæde af de grønne områder i hverdagen.

Foreningslivet er limen i vores lokalsamfund. Jeg vil derfor fortsat arbejde for bedre rammer og mere støtte til de frivillige kræfter i vores idræts- og kulturforeninger. 

Du kan læse mere om Thomas Bach Jørgensens mærkesager og teste om du er enig med ham i DRs kandidattest, som du finder her.